این پروژه جزو اولین پروژه‌های نمونه‌سازی ماست.  شرکت ماهد که به تولید و عرضه‌ی محصولات فرهنگی و بعضاً مواد غذایی می‌پردازد، برای ارائه‌ی محصولات خود که زمینه‌ی ایرانی-اسلامی هم دارند نیاز به استند یا قفسه‌هایی هم‌خوان با حال و هوای محصولات خودش داشت. پس از جلسات ابتدایی، تیم طراحی فب‌لب ایده‌ی قفسه‌های مدولار را مطرح کرد که تنها به‌وسیله‌ی دو نوع قطعه، امکان توسعه‌ی استند را با بی‌نهایت شکل ممکن فراهم می‌کرد. طبعاً فب‌لب بایستی متناسب با ماهیت‌ش یعنی طراحی و ساخت دیجیتال طراحی کند، بنابراین قطعات به گونه‌ای طراحی شدند که با ماشین‌آلات برش کامپیوتری قابل ساخت باشند. استندهای ماهد از یک قطعه‌ی مربع شکل و اتصالات هم‌سان دایره‌ای ساخته شده‌اند.

پیش از برش و اجرای محصول نهایی، نمونه‌سازی‌های کوچک‌تری برای آزمون و خطا بر روی اتصالات و طبقات چوبی انجام گرفت و حتی عناصر تزئینی احتمالی هم با حک لیزر بر روی این نمونه‌ها پیاده شد. به این ترتیب کارفرمای ما می‌توانست قبل از هزینه‌کرد و ساخت محصول اصلی، ماکت کوچک‌تری از محصول خود را ببیند و بر روی آن اظهار نظر کند. این‌جا دقیقاً همان نقطه‌ای است که ماکت‌سازی را از نمونه‌سازی جدا کرده و فب‌لب‌ها را به عنوان مکانی برای ساخت‌پژوهی، از ارائه‌دهنده‌گان خدمات و اپراتوری دست‌گاه‌های برش متمایز می‌کند.

جنس استندها از چوب‌های تخته‌چندلایی‌ است و برش همه‌ی قطعات توسط دست‌گاه سی‌ان‌سی انجام گرفته است. اگرچه نمونه‌سازی اولیه توسط دست‌گاه لیزر انجام گرفته، اما به دلیل ضخامت زیاد چوب‌ها که برای باربری کافی مورد نیاز بود، برش و توده‌برداری از این کار توسط دست‌گاه‌های سی‌ان‌سی صنعتی انجام گرفته است.

 

WP_20150105_013.jpg

trello-1592754016.jpg.jpeg

یحیی نوریان

نویسنده یحیی نوریان

نوشته های بیشتر از یحیی نوریان

نظرتان را بگویید