شماره :
207
چهارشنبه 1400/02/29 12:12

کسب و کار های سیار

جابه‌جایی خود وسیله‌ای برای تبلیغ و شناساندن کسب‌وکارها است.

جا‌به‌جایی امکانی‌ست که امروزه دسته‌ای از کسب‌وکارها را از وابستگی به یک مکان خاص بی‌نیاز کرده است. آن‌ها یک ماشین ون یا کمپر را به محل کار خود تبدیل می‌کنند و خدمات خود را به گستره‌ی جغرافیایی وسیع‌تری عرضه می‌کنند. این موضوع از چند نظر جالب توجه است؛ اول آن‌که هزینه راه‌اندازی این نوع از کسب‌وکار می‌تواند از راه‌اندازی همان کار در یک مکان ثابت کم‌تر باشد. ضمن آن‌که می‌توان بسته به شرایط، آن را از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد، بدون آن‌که نیاز به ایجاد تغییرات اساسی باشد. بدین‌شکل حوزه عرضه خدمات کسب و کار نیز از یک نقطه به یک شهر یا حتی شهرهای دیگر گسترش پیدا می‌کند. این جابه‌جایی خود وسیله‌ای برای تبلیغ و شناساندن کسب‌وکار به عده بیشتری از مردم است و شکل و شمایل متفاوت آن، موجب جذب مخاطب‌ها و جلب توجه می‌شود. تاکنون کسب‌وکارهای گوناگونی با این الگو شکل گرفته‌اند؛ از کلید سازی تا فروش کتاب یا لوازم جانبی موبایل و ...، اما آن‌چه که امروز بیش‌تر دیده می‌شود، تبدیل ون یا کاروان به کافه و رستوران است. در ادامه چند نمونه از این کسب‌وکارها را معرفی کرده‌ایم.

پین‌کافه

صاحبان پین کافه در عین گردش‌گری، کسب‌وکار خود را هم به گردش می‌برند. پین‌کافه البته از این تنوع مخاطب‌های خود محتوای جذابی هم می‌سازد، چیزی که به گسترش مخاطبان و مشتری‌های آن‌ها هم منجر می‌شود.

کت‌مپ

هزینه راه‌اندازی کسب‌وکارهای سیار می‌تواند از راه‌اندازی همان کار در یک مکان ثابت کم‌تر باشد، ضمن آن‌که می‌توان بدون تغییرات اساسی،‌ همه‌ی تجهیزات را از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد. کت مپ یک سوغاتی‌فروش مدرن ایرانی‌ست که در کنار عرضه در فروشگاه‌ها، یک ون اختصاصی هم برای فروش سوغات دارد.

میرزا

در الگوهای متحرک، حوزه عرضه خدمات کسب‌وکار از یک نقطه به یک شهر یا حتی شهرهای دیگر گسترش پیدا می‌کند. همین جابه‌جایی خود وسیله‌ای برای تبلیغ و شناساندن کسب‌وکار به عده بیشتری نیز هست. مثل میرزا که با دکان دورگرد خود، صنایع دستی را در نقاط گوناگونی عرضه می‌کند.

کافه روبرتو

کارهای گوناگونی به صورت سیار شکل گرفته‌اند؛ از کلیدسازی تا فروش کتاب یا حتی گل فروشی، اما آنچه امروز رایج تر شده، تبدیل آن‌ها به کافه یا رستوران است. مثلا کافه روبرتو که هم کافه است و هم از فضایی که پیرامون اتوموبیل خود ایجاد می‌کند، برای برگزاری روی‌داد و کلاس‌های آموزشی استفاده می‌کند.


فولکسین

رایج شدن کسب‌وکارهای متحرک باعث شده که کسب‌وکارهایی هم برای طراحی و ساخت این کانکس‌ها، کاروان‌ها و کمپرها شکل بگیرد. فولکسین به طور تخصصی خدمات مربوط به تعمیر و تجهیز این واگن‌ها را ارائه می‌دهد.

فب‌لب‌های سیار

فب‌لب‌های سیار نوع خاصی از کارگاه‌های ساختی هستند که برای برگزاری روی‌داد، آموزش و ترویج مسئله‌ی ساخت، می‌توانند به مناطق مختلف و خیابان‌ها نقل مکان کنند و تجربه‌ای جدید را برای عموم مردم رقم بزنند. در ادامه تصاویر از یک فب‌لب سیار آمده است.


 

 

افزودن دیدگاه جدید

X