کارگاه پانل‌های لولایی

ساخت دیجیتال باتوجه به نقش بسیار مهمی که در به واقعیت رساندن مدل‌های پیچیده ایفا می‌کند، فرآیند طراحی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بسیاری از طراحان حرفه‌ای و دانش‌جوان مزایا و چالش‌های ساخت دیجیتال را در فرآیند طراحی‌شان تجربه کرده‌اند. کارگاه پانل‌های لولایی بر روی انواعی از ابزارهای در دست‌رس ساخت دیجیتال تمرکز کرده است، که مرحله به مرحله، از یک فایل دیجیتالی بر روی رایانه تا یک نسخه‌ی ساخته‌شده‌ی واقعی از طرح اولیه پیش خواهد رفت.

کارگاه پنل‌های لولایی به دنبال ساخت اشیای سه‌بعدی با  استفاده از متریال صفحه‌ای بوده است. امروزه، استفاده از پانل‌های صفحه‌ای برای ساخت یک دیوار داخلی یا نمای یک ساختمان امری عادی و معمول در طراحی و معماری است. اگرچه استفاده از محصولات صفحه‌ای مانند پنل‌های کامپوزیت آلومینیومی، پنل‌های ساندویچی، صفحات فیبر نیمه‌متراکم (MDF) و هم‌چنین صفحات چوب طبیعی برای ساخت پنل‌های بزرگ امری معمول است، اما تبدیل همین مواد و مصالح به قطعات سه‌بعدی به‌کمک تکنیک لولا یک روی‌کرد نوین است. تکنیک لولا روشی است که در آن یک متریال صفحه‌ای را به کمک برش‌های خطی تضعیف کرده تا بتوان به آسانی آن را خم کرده و یا فرم داد. این کارگاه با اهتمام به تکنیک لولا و کاربرد آن در سیستم‌ها پانلی معماری دریچه‌ی جدیدی را به فرآیند طراحی و ساخت گشود. شرکت‌کنندگان در کارگاه فرآیند چالش‌برانگیز تولید ایده و پروژه‌ها را که توسط نرم‌افزارهای خاصی ایجاد شده و کانسپت‌هایی که در خلال کاربرد طراحی پارامتریک و ساخت دیجیتال خلق می‌شود آموختند.

عناوینی که شرکت‌کنندگان در کارگاه لولا آموختند شامل این موارد است:

طراحی پارامتریک: معرفی نرم‌افزارهای راینو و گرس‌هاپر. به طور خاص، توضیح مفاهیم مربوط به کار با نرم‌افزارهای طراحی پارامتریک و شیوه‌ی کارکرد آن‌ها.

روش لولا: تکنیک لولا روشی است که در آن یک متریال صفحه‌ای را به کمک برش‌های خطی تضعیف کرده تا بتوان به آسانی آن را خم کرده و یا فرم داد.

ساخت دیجیتال: در این مرحله شرکت‌کنندگان در چهار گروه دسته‌بندی شدند. همه‌ی آن‌ها به متریال‌ها و یک دست‌گاه مفهومی دست‌رسی داشتند که آن‌ها را مستقیماً به سراغ ساخت هندسه‌ی پروژه می‌برد. این کار با استفاده از نرم‌افزارهای CAD/CAM و ماشین‌های ساخت دیجتال ممکن می‌شد.

در مهر ماه ۲۰۱۵، کارگاه پانل‌سازی با تکنیک لولا با حضور ۵۵ شرکت‌کننده در دانش‌گاه تهران برگزار شد. در خلال کارگاه، از دانش‌جویان خواسته شد تا سه تمرین متفاوت را با استفاده از تکنیک لولا طراحی کنند. تمرین اول در رابطه با ساخت یک الگوی نوین و خلاقانه با لولا بود. در تمرین دوم، دانش‌جویان در گروه‌های جمع شده و اشیایی کاربردی طراحی کردند. نتایج این تمرین از طراحی در حیطه‌ی مُد تا طراحی صنعتی متنوع بود: صندلی، تاب نوزاد، لوستر، کلاه و کفش ازجمله‌ی آن‌ها بود. تمرین اصلی سومین مرحله از کارگاه را شامل می‌شد. در این تمرین، از دانش‌جویان خواسته شد تا از تکنیک لولا به عنوان شاخصه‌ی اصلی طرح، برای طراحی عناصر معماری استفاده کنند.

Details

Project Name
کارگاه پانل‌های لولایی
Client
فب‌لب ایران، دانش‌گاه تهران
Country
ایران
Year
2018
Manager
Team
Program Type
Material
Status
Done

Skills

حکاکی و برش لیزری
Fablab Iran | کارگاه پانل‌های لولایی | Fablab Iran
class="rtl workshop-template-default single single-workshop postid-3139 single-format-standard samba_theme samba_right_nav samba_right_align samba_responsive wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1 vc_responsive"