FabLab Iran

فب لب ایران در سال 1393 به عنوان یک لابراتوری ساخت دیجیتال با ایجاد فضایی برای افرادی که به دنیال تجربه، طراحی و اشتراک دانش خود هستند تاسیس شد. ماموریت ما در فب لب واقع در تهران ایجاد امکان دسترسی به دانش و دستگاه ها به منظور آموزش، اختراع و تجربه برای هر کس به منظور ساخت تقریبا هر چیز است. هدفی برای ارتقا کیفیت زندگی و محیط زیست در سراسر جهان.

ما یک فضای کارجمعی 120 متر مربعی داریم که طراحان می توانند به صورت آزاد در آن با افراد فب لب مشورت کنند، به ایده های خود بپردازند و از ابزار ها استفاده کنند. در این فضا ما کارگاه های آموزشی و روز های باز خود را بر گزار می کنیم. ما به اشخاص و دانشگاه ها کمک می کنیم تا  دانش خود را در مورد ساخت دیجیتال، نمونه سازی سریع، پرینت سه بعدی و ملاحضات طراحی افزایش دهند.

در حال حاضر ما تنوع مناسبی  دستگاه های ساخت دیجیتال شامل پرینتر های سه بعدی، دستگاه های برش لیزر و سی ان سی و ابزار های دستی مانند دریل ها، دستگاه جوش آرگون و … داریم.

لابراتور فب لب 4 زمینه اصلی در رسالت خود دارد:

1.فضای کار مشرکت برای اشخاص، دانشگاه ها و مدارس برای پیش برد ایده ها

2.دسترسی به ابزار های ساخت دیجیتال

3. توسعه توانمندی و آموزش تکنولوژی در قالب کارگاه ها و رویداد ها

4.شتاب دهی و اقتصادی سازی ایده ها و پروژه ها

What's a FabLab?

برنامه فب‌لب به طور گسترده برای اشتراک داده‌های فن‌آورانه و امکان‌سنجی ورود فناوری‌های نوین ساختی به پاسخ‌گویی نیازهای عینی جامعه و گسترش طراحی راه‌اندازی شد. این برنامه در آغاز در قالب یک هم‌کاری میان گروه اختراع مردمی و مرکز بیت و اتم در آزمایشگاه رسانه‌ای در موسسه تکنولوژی ماساچوست و با کمکی مالی از بنیاد ملی علوم آمریکا (واشنگتن دی سی) در سال ۲۰۰۱ شروع به کار کرد.

 

با وجود این که کمی بعد گروه اختراع مردمی در آزمایش‌گاه رسانه‌ای ام‌آی‌تی به فعالیت خود خاتمه داد و مرکز بیت و اتم اگرچه به تحقیقات در حوزه‌های مرتبط با ساخت دیجیتال ادامه می‌دهد، اما مدیریت

فب‌لب‌ها در جای‌جای جهان به طور مستقیم توسط این مرکز اداره نشد. طرح کلی فب‌لب‌ها هم‌چنین برگرفته از کلاس محبوبی در دانش‌گاه فنی ماساچوست (MAS.863) با عنوان “چگونه (تقریباً) هر چیزی را بسازیم!؟” است؛ این کلاس هنوز هم در ترم‌های پائیزی ارائه می‌شود.

What We Do

Research

Design

Fabrication

Workshop

Education

Fab Popup