فب‌لب ایران

در سال‌های اخیر مقوله‌ی فب‌لب در ایران مورد توجه قرارگرفته است. فب‌لب ایران در سال ۱۳۹۳ با هدف اولیه ایجاد یک لابراتوآر پژوهشی با مصرف محدود چند استودیوی طراحی معماری، در مرکز شهر تهران شروع به کار کرد. خیلی زود با بازخورد مثبتی که در اکوسیستم خلاقه پیرامون فب‌لب شکل گرفته بود، فب‌لب ایران در قالب یک برنامه مستقل نوآورانه با نام تجاری فب‌لب ایران و در قالب شرکت ثبتی فرآیند بنیان معماری فعالیت خود را در حوزه ترویج، آموزش، طراحی و ساخت دیجیتال توسعه داد.

مجموعه فعالیت‌هایی که فب‌لب ایران از زمان تاسیس تا کنون پیاده‌سازی کرده است، بیش از هر چیز ناظر به تثبیت ادبیات فب‌لبی در ایران بوده است. با شکل‌گیری این حرکت، فب‌لب ایران به عنوان تنها فب‌لب فعال در کشور، توانست ادبیات موضوع طراحی و ساخت دیجیتال را در بین طیف وسیعی از دانش‌جویان هنر و طراحی، صاحبان کسب‌وکارهای نوپا، استارت‌آپ‌ها، خلاقان و علاقه‌مندان نوآوری و تکنولوژی به جریان بیاندازد.

فعالیت‌های فب‌لب در ابتدای حرکت خود، به واسطه برآمدن از جامعه طراحی و هنر دانش‌گاهی ایران، در موضوعات خلاقانه هنر و معماری منحصر بود اما کمی بعد با استقبال طیف وسیعی از ایده‌مندان، طراحان، صاحبان کسب‌وکارهای نوپا و استارت‌آپی و حتی صنایع بزرگ خلاقه یا نیازمند خلاقیت، زمینه فعالیت‌های فب‌لب نیز در پهنه‌ی بزرگی که مولفه مشترک همه آن‌ها «نوآوری و خلاقیت» بود، گسترش پیدا کرد.

در سال ۱۳۹۵ با دعوت معاونت توسعه فن‌آوری پارک فناوری پردیس، فب‌لب ایران از مرکز شهر تهران به پارک فن‌آوری پردیس منتقل شد. این انتقال در درجه اول با هدف ورود ایده‌ها، خدمات و اکوسیستم فب‌لب به درون جریان‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های خلاقه‌ای بود که به نحوی با پارک فن‌آوری پردیس در ارتباط بودند. در درجه دوم نیز برآوردها نشان از آن داشت که تجهیز فب‌لب به امکانات گسترده‌تر و ورود سرمایه اولیه به آن در قالب تسهیلات تعریف شده، می‌تواند فب‌لب را در موقعیت درست‌تر و به‌تری در اکوسیستم استارت‌آپی کشور قرار دهد. هرچند برآوردها نشان از آن داشت که انتقال به خارج از محدوده مرکز شهر تهران تلاش ترویجی دوچندانی می‌طلبد تا حرکت روبه‌رشد ترویجی فب‌لب را با وقفه روبه‌رو نکند.

فب‌لب ایران در پاییز ۱۳۹۵ در پارک فن‌آوری پردیس با حمایت پارک و به عنوان یکی از شرکت‌های فن‌آور پارک (با نام رسمی شرکت فرآیند بنیان معماری) مستقر شد.

فب‌لب چیست؟

فب‌لب‌ها همان قدر که سابقه اندکی دارند و هنوز سازمان‌های بالغ  و مجموعه‌های قوام‌یافته‌ای نیستند، در عوض رشد بسیار سریعی دارند. رشد شبکه فب‌لب‌ها در جهان به نوعی بوده است که در طول پنج‌ سال گذشته، از نظر کمی، تعداد این واحدها در جهان بیش از ۵۰ برابر شده است و از نظر کیفی نیز بسیاری از حرکت‌های پیش‌رو و خلاقانه به نوعی با فب‌لب‌های پیش‌روی جهان مرتبط هستند. در حال حاضر فب‌لب‌ها، آزمایش‌گاه‌های پیش‌رو طراحی و ساخت بسیاری از نهادهای دانش‌گاهی و پژوهشی طراحی و ساخت در جهان هستند. Fab Foundation

فب‌لب‌ها طیف وسیعی از فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و اقتصادی در زمینه ساخت دیجیتال دارند که از میان آن‌ها می‌توان به انجام پروژه‌های تحقیقاتی، برگزاری ورک‌شاپ‌های آموزشی، ارائه خدمات دست‌گاهی، انجام پروژه‌های خدماتی طراحی و ساخت به صورت حرفه‌ای، پلان‌های ترویجی نظیر برگزاری روزهای باز، برگزاری فب کودکان و راه‌اندازی فب‌های دوره‌گرد و مهم‌تر از همه ایجاد جامعه‌ی فعال انسانی خلاق اشاره کرد. تمام این فعالیت‌ها در حال حاضر در شبکه‌ای از ارتباطات وسیع جهان به میزبانی بنیاد فب (Fab Foundation) نمایه می‌شوند.

چه کاری از دست ما برمی‌آید؟
Fablab-Workshops

کارگاه‌ها

Fablab-Fab Popup

فب دوره‌گرد