پرینت سه‌بعدی؛ درون‌سپاری یا برون‌سپاری؟

نمونه‌سازی به کمک پرینت سه‌بعدی به مجموعه‌ها کمک می‌کند که با مشتریان و ذی‌نفعان پروژه‌ی خود راحت‌تر ارتباط بگیرند و البته نتیجه و محصول به‌تری هم به دست آورند. این مجموعه‌ها می‌توانند با قیمتی تقریباً پایین، نمونه‌های اولیه‌ی پرینت شده را به مشتری‌ها، شرکای تجاری و همه‌ی افرادی که با شرکت سروکار دارند نمایش دهند. طراحان به این وسیله می‌توانند از طرح خود بازخورد گرفته و به سرعت طراحی را تکرار کنند. نمونه‌های اولیه با کیفیت بالا می‌توانند در فرآیند بازاریابی و فروش به کار بیایند. نمونه‌های اولیهٔ کاربردی هم می‌توانند توسط کاربر نهایی آزمایش شوند و به سرعت بازبینی شده و در نهایت منجر به تولید محصولی مناسب برای همه‌ی نیازهای مشتری شوند.

برای نمونه‌سازی توسط پرینت سه‌بعدی سه روش اصلی وجود دارد:

 • شما می‌توانید پرینت خود را به خدمات‌دهنده‌گان پرینت سه‌بعدی در خارج از شرکت واگذار کنید،
 • خودتان با دست‌گاه‌های صنعتی پرینت را انجام دهید
 • و یا این‌که با پرینترهای رومیزی نیاز خود را مرتفع سازید.

در ادامه مروری بر هر کدام از این سه روش خواهیم داشت.

برون‌سپاری خدمات پرینت سه‌بعدی

شرکت‌های سرویس‌دهنده‌ی پرینت سه‌بعدی در شرایطی که نمونه‌های ما در تعداد پایین و پیچیده‌گی کم هستند به‌ترین گزینه هستند. اگر شما در ماه کم‌تر از ۵ قطعه پرینت می‌کنید حتماً این گزینه را انتخاب کنید، به‌خصوص برای پرینت‌هایی که ابعاد بزرگی دارند و از مواد اولیه‌ی غیرمعمول ساخته می‌شوند. هم‌چنین این شرکت‌های سرویس‌دهنده در مواردی که پرینت شما از چند نوع متریال و با شیوه‌های مختلف پرینت ساخته می‌شوند به کار خواهند آمد. در سایر موارد، این گزینه احتمالاً کندترین و گران‌ترین شیوه برای رفع نیاز شما خواهد بود.

درون‌سپاری پرینت سه‌بعدی با دست‌گاه‌های صنعتی

این روش به‌ترین گزینه برای تولید تعداد زیادی از قطعات (بیش از ۲۰۰ قطعه در هفته) با ماده‌ی اولیهٔ یک‌سان و ابعاد بزرگ‌تر از ۳۰ سانتی‌متر مکعب است. با وجود این، دست‌گاه‌های صنعتی در مقایسه با پرینترهای رومیزی معمولاً به قدر کافی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و ممکن است از لحاظ اقتصادی به‌صرفه نباشند.

استفاده از پرینترهای رومیزی

دست‌گاه‌های رومیزی هنگامی که شما به‌سرعت نیاز به قطعات دارید بی‌نظیر هستند. اگر شما در هفته بیش از ۲۰۰ قطعه پرینت می‌کنید، باید گفت که یک مجموعه‌ی چندگانه از پرینترهای رومیزی، ازران‌تر از پرینترهای صنعتی و به همان‌ اندازه کارآمد خواهد بود. این تعداد و تنوع بالا در پرینترها، انعطاف‌پذیری و دست‌رسی به انواع مواد اولیه و روش‌های پرینت را نیز افزایش می‌دهد. علاوه بر این، هنگامی که شما نیاز به قطعات بزرگ‌تر یا  مواد اولیه‌‌ی ویژه‌ای دارید، خدمات‌دهنده‌گان بیرونی نیز می‌توانند به این روش کارِ منعطف افزوده شده و نیازتان را برطرف کنند.

خلاصه‌ای از مزایا و معایب سه روش پیش‌گفته در جدول زیر نشان داده شده است:

حالت‌های خدمات پرینت سه‌بعدی: مزایا و معایب

روشمزایامعایب
خدمات‌دهنده‌ی بیرونیمعمولاً چندین شیوه‌ی پرینت مانند SLA FDM و SLS را یک‌جا ارائه می‌دهدهزینه‌ی بالاتر نسبت به پرینترهای رومیزی و صنعتی (در ساعت کار زیاد)
می‌توانند توصیه‌هایی را در رابطه با متریال مناسب و محدودیت‌های آن ارائه دهندبسیار کندتر از روش درون‌سپاری (حتی ممکن است به جای یک روز، بیش از یک هفته زمان ببرد.)
نسبت به شیوه‌های حالت درون‌سپاری، از مواد اولیه بیش‌تر و متنوع‌تری برخوردار است
درصورت عدم تمایل یا رضایت از یک شرکت، به راحتی می‌توان شرکت دیگری را انتخاب کرد
استفاده از پرینترهای سه‌بعدی صنعتیاجازه‌ی درگیری عمیق‌تر را با فناوری پرینت سه‌بعدی به شما می‌دهدنیاز به سرمایه‌گذاری زیاد: حدود ۱۲۰ میلیون تومان در سطح آغاز به کار، حدود ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای یک سیستم تولید کامل
سریع‌تر از سرویس‌های بیرونیمحدودیت در تنوع مواد اولیه و متریال مورد استفاده در مقایسه با برون‌سپاری
ارزان‌تر از خدمات بیرونی در ساعت کار زیادنیاز به حداقل ۳۰ مترمربع فضا برای دست‌گاه‌ها، تهویه‌ی صنعتی، و فضای پرداخت و تمیزکاری محصول
برای یک سیستم ساخت کامل، با احتساب همه‌ی هزینه‌ها، یک ساخت واحد ممکن است گران‌تر از یک دست‌گاه پرینتر رومیزی تمام شود (حدود ۱۲ میلیون تومان + هزینه‌ی نیروی کار و سود)
در ساعت و حجم کاری پایین، این شیوه از دو حالت دیگر گران‌تر تمام می‌شود
نیاز به یک کاربر تمام‌وقت دارد
هزینه‌ی بالاتر برای هر قطعه و هزینه‌ی مالکیت و نگه‌داریِ بیش‌تر از دو روش دیگر، حتی در حجم کاری بالا
هزینه‌ی مواد اولیه برای ماشین‌های صنعتی چیزی حدود ۳۶۰ هزار تومن تا ۲ میلیون ۸۸۰ هزار تومان برای هر کیلوگرم است
استفاده از پرینترهای رومیزینیاز به کم‌ترین هزینه برای سرمایه‌گذاری ابتداییقابلیت اتکا و تکرارپذیری کم‌تر نسبت به ماشین‌های صنعتی
کم‌ترین هزینه برای تولید یک قطعه و نگه‌داری دست‌گاهحجم ساخت کم‌تر
سریع‌ترین زمان دست‌یابی به محصولبسیاری از پرینترهای سه‌بعدی رومیزی خدمات و پشتی‌بانی مناسبی ندارند
درگیری نزدیک و مستقیم با فناوری پرینت سه‌بعدی
کوچک‌ترین ابعاد، نیاز به کم‌ترین تجهیزات جانبی برای شرکت‌ها، و نیاز به کم‌ترین فضا

به‌ترین گزینه برای شما کدام است؟

روشی که شما انتخاب می‌کنید بایستی کاملاً با اهداف و شیوه‌های کاری‌تان متناسب‌سازی شود. در این نقطه چندین سؤال و ملاحظه‌ی مهم هست که باید در نظر داشته باشید:

 • به چند قطعه در هفته نیاز دارید؟
 • با چه سرعتی می‌خواهید به قطعات دست‌رسی پیدا کنید؟
 • چه نوع مواد اولیه‌ای نیاز دارید؟
 • قطعات را با چه هدفی می‌سازید؟ برای مجسم‌سازی سه‌بعدی؟ برای نمونه‌سازی عمل‌کردی؟ یا برای قالب‌سازیِ تولید محصول؟
 • چه تعداد از قطعات‌تان را می‌توانید در یک بار پرینت دست‌گاه‌های رومیزی  و چه تعدادی را در دست‌گاه‌های صنعتی به دست آورید؟
 • قطعات نمونه‌ای را به شرکت‌های خدماتی و به تولیدکننده‌های پرینتر سه‌بعدی سفارش دهید. از آن‌ها بخواهید که اطلاعات بیش‌تری راجع به قطعه به شما بدهند، مانند: چه‌قدر طول کشید تا پرینت شود؟ چه مقدار مواد اولیه مصرف کرده است؟ ضخامت لایه‌ها چه‌قدر است؟
 • هزینه، میزان استفاده از دست‌گاه و زمان مصرفی را محاسبه کنید.
 • در نشست‌ها و هم‌آیش‌های مربوط به پرینت سه‌بعدی شرکت کنید، از کاربران پرینترهای سه‌بعدی بپرسید که چه میزان از دست‌گاه‌های‌شان راضی هستند؟
 • به روی‌دادهای پرینت سه‌بعدی بروید و با تولیدکننده‌گان پرینتر و شرکت‌های خدمات‌دهنده در مورد قراردادهای خدماتی و هزینه‌های مالکیت و نگه‌داری دست‌گاه‌ها گفت‌وگو کنید.

برای اغلب تیم‌ها، به‌ترین حالت این است که چند دست‌گاه پرینتر رومیزی برای رفع نیازهای جاری داشته باشند، و قطعات بزرگ‌تر را به شرکت‌های دیگر برون‌سپاری کنند. معمولاً این گزینه مقرون به صرفه‌ترین حالت برای تیم‌های طراحی و مهندسی‌ و حتی شرکت‌های بزرگ چند ملیتی‌ست. ماشین‌های صنعتی اغلب کم مورد استفاده قرار می‌گیرند و به خلاف پرینترهای رومیزی هزینه‌ی خودشان را بازنمی‌گردانند. پرینترهای صنعتی برای زمانی که شما نیاز به قطعات بزرگ و با دقت بالا دارید به‌ترین گزینه هستند، صنایعی مانند هوافضا و صنعت پزشکی می‌توانند مشتریان این دست‌گاه‌ها باشند. هرگزینه‌ای را که انتخاب کنید، سیستم پرینت سه‌بعدی بایستی با نیازهای شما مناسب‌سازی شود. شما با جست‌وجوی کافی به آسانی می‌توانید به‌ترین گزینه برای کسب‌وکارتان را پیدا کنید.

اخیراً در بلاگ فب‌لب شرکت پیش‌روِ Kuka را معرفی کردیم که از فناوری پرینت سه‌بعدی در نمونه‌سازی و ساخت ربات استفاده می‌کرد. ان‌شاء‌الله در آینده شیوه‌ی به کارگیری پرینترهای سه‌بعدی را توسط شرکت‌هایی از سرتاسر دنیا برای آشنایی شما معرفی خواهیم کرد.

منبع: [+]

ارسال دیدگاه

You must be logged in to post a comment.